Zabytki miasta Szczecin

Szczecin jest jednym z najważniejszych miast na terenie Pomorza Zachodniego. Jak na tak ważne miasto przystało, ma on długą historię, która wiąże się już z odległymi czasami kultury łużyckiej.  W 967 roku tereny obecnego Szczecina zostały podbite przez Mieszka I. Szczecin często zmieniał swoich panów. Należał i do książąt pomorskich, i do władców Danii. Po wojnie trzydziestoletniej rządzili tu Szwedzi, a jeszcze później władcy Prus. Zmienne losy miasta i liczne kaprysy historii sprawiały, że przechodzący z rak do rąk Szczecin to tracił, to zyskiwał na znaczeniu.

Z zachowanych do dziś zabytków Szczecina na uwagę zasługuje Zamek Książąt Pomorskich z XIV wieku. , przebudowany w późniejszym okresie w stylu renesansowym. W XVIII wieku miał tu swą siedzibę pruski garnizon, co stało się przyczyną dość poważnych zniszczeń tej okazałej budowli. Na szczęście dość szybko przywrócono ten zabytek do poprzedniego stanu, dzięki czemu może on dzisiaj pełnić rolę jednej z najważniejszych atrakcji miasta.

Innym ważnym obiektem, któremu warto poświecić odrobinę uwagi podczas pobytu w Szczecinie, jest Bazylika św. Jakuba z XIII wieku.
Miejscem najchętniej odwiedzanym przez turystów są jednak Wały Chrobrego. Ich historia jest stosunkowo krótka. Wały powstały w XX wieku, kiedy to postanowiono zagospodarować miejsce po wyburzonym forcie Leopolda. Powstały zatem owe wały, będące dzisiaj popularnym miejsce spacerów. Tu, przy Wałach Chrobrego, znajduje się kilka bardzo ważnych dla miasta Szczecina obiektów. To przede wszystkim Teatr Współczesny oraz słynna Akademia Morska. Przy wałach tych znajduje się również Oddział Morski Muzeum Narodowego. Można tu również zobaczyć jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów tego miasta. To pochodząca z XV stulecia Baszta Panieńska.

Szczecin może pochwalić się również ciekawą, podziemną trasą turystyczną. Można tu bowiem zwiedzić największy w Polsce schron przeciwlotniczy, który służył mieszkańcom miasta w okresie II wojny światowej. Po zakończeniu II wojny światowej przekształcono go w schron przeciwatomowy. Imponująca jest grubość ścian tego schronu, która dochodzi momentami do 3 metrów.

Dodaj komentarz