Atrakcje w centrum Szczecina

Szczecin znany jest przede wszystkim z reprezentacyjnych Wałów Chrobrego oraz zamku książąt pomorskich. Wiele wspaniałych zabytków można zobaczyć również w samym centrum miasta. Choć są to zazwyczaj obiekty mniej znane niż zamek czy Wały, warto poświęcić im nieco uwagi podczas wizyty w tym wspaniałym mieście – jednym z najpiękniejszych grodów na terenie Pomorza Zachodniego.
Jakie atrakcje czekają na turystów w ścisłym centrum miasta?
Jednym z ciekawszych zabytków w centrum Szczecina jest Brama Portowa – jedna z nielicznych pozostałości po dawnych fortyfikacjach miejskich. Dawniej zwano ją Bramą Brandenburską, później zaś Berlińską. Ta ciekawa budowla to zachwycający przykład barokowej architektury z połowy XVIII wieku. Najpiękniej prezentuje się jej zachodnia elewacja, ozdobiona wspaniałymi płaskorzeźbami. Jedna z nich przedstawia panoramę XVIII-wiecznego Szczecina, druga – boga Odry, Viadrusa.

W centrum miasta warto zajrzeć na Rynek Sienny oraz Nowy Rynek. Tu ciekawym obiektem jest Stary Ratusz, który w XVII wieku został przebudowany w stylu barokowym. W czasie odbudowy po II wojnie światowej nadano mu zaś charakter budowli gotyckiej, którą ozdobiono niewielką liczbą barokowych elementów. Dzisiaj Stary Ratusz pełni funkcję siedziby Muzeum Historii Szczecina.

Jedną z ciekawszych szczecińskich kamienic jest kamienica Loitzów. Powstała ona w połowie XVI stulecia, w czasie, gdy ta kupiecka rodzina znajdowała się u szczytu swej potęgi. Sama kamienica jako budowla przyciąga uwagę swą stylistyką. To ciekawa mieszanka architektury typowej dla późnego gotyku oraz wczesnego renesansu. Choć dom ma trzy piętra, to przylegająca do niego klatka schodowa wyróżnia się pięcioma kondygnacjami, zaś swą wysokością przewyższa samą kamienicę. Warto przyjrzeć się też elewacjom tej kamienicy, które zdobią piękne i starannie wykonane ornamenty. Dziś w tej kamienicy ma swą siedzibę liceum plastyczne.

Warto przespacerować się również Bulwarem Piastowskim, który ciągnie się wzdłuż Odry i prowadzi do Długiego Mostu. To jedna z najważniejszych przepraw przez Odrę, o której można znaleźć wzmianki w źródłach historycznych z XIII wieku. W początkach XVIII wieku most stał się (po przebudowie) mostem zwodzonym, co znacznie ułatwiło żeglugę na Odrze. W początkach XX wieku zbudowano tu nowoczesny most, który po zniszczeniach II wojny światowej został odbudowany.

Dodaj komentarz